Skoro czytasz ten artykuł to zapewne chcesz rozpocząć stworzenie bloga. Zakładamy, że na tym etapie wiesz już o czym chcesz pisać, do kogo chcesz dotrzeć ze swoimi treściami, jaką masz strategię prowadzenia bloga i jakie cele będziesz realizować. Dlatego nie będziemy poruszać tego tematu i skupimy się na aspektach technicznych.

Wiele osób, które dotąd nigdy nie tworzyło własnego bloga nie ma pojęcia:

  • na jakiej platformie postawić blog
  • jakie znaczenie ma wybór serwera, domeny, hostingu
  • jak zapewnić bezpieczeństwo bloga
  • kiedy warto skorzystać z pomocy profesjonalistów
  • jak zadbać o statystyki na blogu i co one dają

Postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Pierwsza sprawa – na czym postawić blog? Dla nas odpowiedź jest tylko jedna – WordPress. Daje on duże możliwości dopasowana bloga do jego charakteru, jest łatwy w obsłudze, bezpieczny, funkcjonalny, a przy tym darmowy. Takiego bloga można założyć w kilka minut. Pełna instrukcję znajdziesz w poradniku jak założyć bloga krok po kroku w 15 minut!

Kolejnym elementem jest wybór niezawodnego serwera. To on zagwarantuje płynne działanie i szybkość bloga. W razie włamania na serwer z łatwością odzyskasz skasowane pliki. Zaufaj wiec doświadczonym dostawcom, którzy zapewnią profesjonalny hosting. Własny serwer to rozwiązanie, z którego korzystają wyłącznie duże firmy.

Optymalna domena dla bloga też jest bardzo ważna. Choć dla wielu jest to „zaledwie” adres strony, ale dla twórcy bloga powinien być to „aż” adres. Okazuje się, że domena ma duże znaczenie. Po pierwsze dobry adres zapewnia profesjonalny wizerunek, rozpoznawalność i jest łatwo zapamiętywany przez użytkowników. Jeśli ktoś podzieli się adresem do Twojego bloga w mediach społecznościowych czy na forach to fajnie by było, by wyglądał on porządnie i był chwytliwy. W ten sposób budujesz swoją markę. Po drugie specjaliści od SEO twierdzą, że dobra domena pomaga w pozycjonowaniu strony.

Zapewne zadajesz sobie pytanie czy założyć samodzielnie bloga czy skorzystać z pomocy agencji interaktywnej. To w dużej mierze zależy od Twojej strategii działania. Nic nie stoi na przeszkodzie aby założyć bloga samemu. Jednak współpraca z agencją daje wiele dodatkowych korzyści – doświadczona agencja pomoże ci zrozumieć jak skutecznie prowadzić bloga, przeanalizuje statystyki i w razie konieczności doradzi zmiany w strategii, zadba o bezawaryjne działanie bloga, a także co szczególnie ważne pomoże w promowaniu bloga, dzięki czemu szybciej dotrzesz do czytelników.

Wspominaliśmy też o bezpieczeństwie bloga. Zapewnisz mu je wybierając dobry serwer, wykonując regularnie kopie zapasowe, aktualizuj system bloga i do tego zadbaj o odpowiednie dane do logowania.

Do szczególnie ważnych elementów technicznych bloga należą też statystyki. Zadbaj o implementację systemu, który pozwoli ci śledzić ruch na Twoim blogu. Umożliwiają to odpowiednie wtyczki. Możesz korzystać z podstawowych statystyk lub korzystać z Google Analytics. Oba systemy są bezpłatne, a dostarczają ogromnej wiedzy na temat Twoich użytkowników i pozwalają śledzić czy blog zmierza w dobrym kierunku, które treści spotykają się z największym zainteresowaniem użytkowników, do kogo rzeczywiście docierasz ze swoim przekazem.