Metody pozycjonowania oraz wszelkie działania SEO możemy podzielić na te, które zgodne są z ogólnymi normami – zgodne z wytycznymi Google (white hat SEO) oraz te, które określa się jako zakazane i nie zgodne z polityką Google (black hat SEO).

Firmy oferujące usługi związane z seo znają na pewno obydwie metody, jednak nie wszystkie firmy stosują się do etycznych metod dlatego warto przed rozpoczęciem współpracy zapytać o sposób pozycjonowania. W najgorszym przypadku gdy firma nie dostosuje się do wytycznych Google, możemy otrzymać filtr bądź też ban dla naszej strony co wiąże się ze spadkiem wszystkich osiągniętych pozycji lub wykluczeniem domeny z wyszukiwarki w przypadku bana.

WHITE HAT SEO

white hat seoWhite Hat SEO – to bezpieczny sposób pozycjonowania który zgodny jest z wszystkimi wytycznymi Google. Skupia się na działaniach, które sprawią że dana strona będzie interesująca dla odwiedzających użytkowników ale także i robotów wyszukiwarek. Istotnym elementem pozycjonowania White Hat SEO jest całkowite wykluczenie spamerskich metod i niskiej jakości zawartości.Strona, która zostanie odpowiednio przygotowana na pewno osiągnie wysokie pozycje w wyszukiwarce, dlatego warto od samego początku zadbać o wartościową treść która będzie udostępniana i polecana przez użytkowników odwiedzających stronę.

Ogólnie można powiedzieć, że ta metoda to przemyślane i profesjonalne długoterminowe działania, które dadzą pożądany efekt w postaci wzrostu pozycji. Dlatego warto stosować się do zaleceń Google aby uzyskać stały efekt.

Do bezpiecznych metod zaliczamy min. :
– optymalizacja treści i kodu strony,
– linkowanie z wartościowych stron o podobnej tematyce,
– systematyczne dodawanie nowych i unikalnych treści na stronę,
– prowadzenie profili społecznościowych powiązanych ze stroną.

BLACK HAT SEO

black hat seoBlack Hat SEO – czyli zakazane i niezgodne z polityką Google sposoby pozycjonowania stron w sieci. Stosując tego typu metody możemy spotkać się z karą od Google za nie przestrzeganie ich wskazówek – filtr(przesunięcie na dalsze pozycje) lub całkowity ban dla strony(wykluczenie z wyszukiwarki). Pierwsza kara jest stosunkowo łagodna i można ją zdjąć jeżeli poprawimy stronę zgodnie z wskazówkami Google, z banem jest już gorzej dużo trudniej jest się go pozbyć jednak jest to możliwe po usunięciu problemu zgodnie z wytycznymi Google.

Za co strona może zostać ukarana :
– ukrywanie linków na stronie,
– duża ilość śmieciowych linków prowadząca do strony,
– powielanie treści na kilku stronach,
– zbyt duża ilość słów kluczowych na stronie,
– zamieszczanie treści niezgodnych z prawem.