Statystyki pokazują, że coraz więcej osób w naszym kraju pracuje w trybie zdalnym. To oznacza, że wykonują oni swoje codzienne obowiązki na przykład w zaciszu swojego domu czy mieszkania. Nie brakuje ludzi, którzy bardzo chwalą sobie taki wariant. Jakie najważniejsze zalety ma praca zdalna? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Redukcja kosztów

Ludzie, którzy pracują w standardowy sposób muszą liczyć się z rozmaitymi kosztami związanymi z tym aspektem. Jakimi? Przede wszystkim codziennie trzeba dojechać do pracy. Benzyna, gaz czy bilety komunikacji miejskiej mają oczywiście swoją cenę. To jednak nie wszystko. Dużo osób wydaje też spore pieniądze na jedzenie. Ceny w stołówkach pracowniczych zazwyczaj są bowiem bardzo wysokie. Poza tym ludzie, którzy pracują stacjonarnie, kupują też statystycznie zdecydowanie więcej ubrań. Jest to jednak chyba całkowicie zrozumiałe. Z jednej strony nie wypada codziennie chodzić w jednych i tych samych ciuchach. Dodatkowo często używane elementy garderoby szybciej nadają się do wyrzucenia. Podobnie jest nie tylko z ubraniami. Ludzie, którzy wykonują swoje zadania w standardowy sposób wydają też więcej gotówki na perfumy, kosmetyki itp. Osoby, które pracują zdalnie mogą zatem oszczędzić na wielu aspektach. Nie muszą między innymi codziennie jeździć do pracy, a jeść mogą u siebie w domu, co oczywiście generuje znacznie mniejsze koszty.

Większa ilość czasu wolnego

Zdecydowanie najwięcej Polaków w naszym kraju pracuje po 8 godzin dziennie. Trzeba jednak zaznaczyć, że tak naprawdę czas związany z wykonywaniem obowiązków jest dłuższy. Chodzi tutaj o ludzi, którzy pracują stacjonarnie. Wszystko dlatego, że trzeba dojechać do pracy, a potem wrócić do mieszkania. Często dzieje się tak, że pracownik wyjeżdża z mieszkania na przykład o 07:00, a wraca o 17:00, chociaż tak naprawdę pracuje „tylko” od 8:00 do 16:00. Ludzie, którzy wykonują swoje zadania zdalnie nie tracą czasu na dojazdy czy stanie w korkach. Takie osoby rzeczywiście mogą pracować 8 godzin dziennie, co jest bardzo dużą zaletą. Łatwo obliczyć, że w ciągu tygodnia taka osoba ma 10 godzin więcej wolnego, niż statystyczny pracownik. W skali miesiąca robi się z tego już 40 godzin, a w skali roku 480 godzin. Co ciekawe, jest to równowartość… 20 dni! Można zatem stwierdzić, że ludzie, którzy wykonują pracę zdalnie mogą z tego tytułu liczyć na prawie miesiąc wolnego więcej, niż osoby realizujące projekty w standardowy sposób.

praca w domu zdalnie

Dowolne godziny wykonywania obowiązków

Bez wątpienia praca zdalna charakteryzuje się także tym walorem. Ludzie, którzy wykonują zadania w zaciszu własnego domu czy mieszkania mogą bowiem zdecydować czy wolą pracować w standardowy sposób, czyli na przykład od 8:00 do 16:00 czy na przykład wieczorami itp. Stacjonarna praca w pewien sposób narzuca konkretne godziny. W naszym kraju jest wiele osób, które lepiej wykonują swoje zadania późnym popołudniem czy nawet nocą. Chodzi tutaj oczywiście o ludzi, którzy mają chronotyp sowy. Tacy obywatele nie mogą dać z siebie 100% w standardowych godzinach pracy. Można powiedzieć, że dla nich praca zdalna jest wręcz stworzona. Wszystko dlatego, że to oni decydują czy chcą realizować konkretne zadania rano, po południu, wieczorem czy może wtedy, kiedy większość Polaków po prostu śpi.

Możliwość maksymalnego skupienia

Dużo ludzi pracujących zdalnie podkreśla, że bardzo cenią sobie też to, że we własnym domu mogą maksymalnie skupić się na konkretnych zadaniach. Nie da się ukryć, że w standardowych biurach jest o to ciężko. Zazwyczaj w jednym pokoju pracuje bowiem dwóch czy nawet trzech pracowników. Oczywiście, trzeba cechować się odpowiednią dyscypliną, aby praca zdalna była wykonywana terminowo i profesjonalnie. W domu też czekają na nas różne rozpraszacze. Nikt jednak nie powinien mieć wątpliwości, że we własnych czterech ścianach jest zdecydowanie łatwiej o odpowiednią koncentrację. Każdy też może po swojemu przygotować sobie swoje stanowisko pracy. W biurach nie można sobie na to pozwolić. Niestety trzeba – czy tego się chce czy nie – zaakceptować zastane warunki. Nie każdemu to do końca odpowiada, co rzecz jasna negatywnie wpływa na jego wyniki.